Award Winners

Winners of the First National Ethnic Media Awards

Read press release

Exceptional Communicators
Elvira Arellano, Chicago Sanctuary Activist
Terry B. Jones, Publisher, New Orleans Data News Weekly

Ethnic Media Champions
Jon Funabiki, Professor, San Francisco State University
Frank Quevedo, Vice-President, Southern California Edison

Flex Your Power Award
2006 Energy Efficiency Campaign Winner
Korea Times Newspaper

PRINT/ONLINE

Best Investigative/In-Depth (English)
Winner: Dennis Romero, Tu Ciudad (Los Angeles, CA), “The Other Side
Runner-up: Viji Sundaram, India West (San Leandro, CA), "Women Innocent Victims of AIDS”
Honorable Mention: Sujeet Rajan, The Indian Express (New York, NY), “Living in America”

Best Investigative/In-Depth (In-Language)
Winner: Cristina Loboguerrero, El Diario / La Prensa (New York, NY), Three-Part Series: “He Promised them Glory but Brought them to Ruin,” “The ‘Miraculous’ Florida Connection,” and “Pastor Sotelo is Fired”
Runner-up: Hsien Hsiu Lu, Chinese Media Net Inc. / Duowei Times (Bayside, NY),Three-Part Series: “New York Chinese Commuter Van Industry Makes a Living on Narrow Streets,” “No Place To Park, Nowhere To Go,” and “Chinatown: Extortion or Protection?”

International Affairs (English)
Winner: Rupali Ghosh, SAMAR Magazine (Prince St. Station, NY), Indentured in Singapore’s Little India
Runner-up: Martha Vickery, Korean Quarterly (St Paul, MN), Two Part Series: “The Power of Good Ideas and the Problem of Stuff” and “Snapshots from a Window”

International Affairs (In-Language)
Winner: Euyhun Yi, The Korea Times (Los Angeles, CA), “Memories of Korea —Journey to Afghanistan
Runner-up: Nguyen Xuan Nghia, Viet Bao Daily News (Westminster, CA), "Vietnamese-American Relations: Permanent Normal?"
Honorable Mention: Ana Arana, El Diario / La Prensa (New York, NY), "Story of a Sex Slave"

Health Care
Winner: Kai Wright, Colorlines (Oakland, CA), Superinfectors
Runner-up: Alejandro Maciel, El Latino (Chula Vista, CA), “Elderly need urgent help”
Honorable Mention: Shirley Hawkins, Our Weekly (Los Angeles, CA), “HIV/AIDS – Reach One, Teach One”

Arts Sports And Entertainment (English)
Winner: Ky-Phong Tran, Nguoi Viet Daily News (Westminster, CA), So Long, Dat Ngyuen
Runner-up: Kalvin Perron, Bay Mills News (Brimley MI), “Lillian Wiser: the Blueberry Basket Maker”

Arts Sports And Entertainment (In-Language)
Winner: Wen Yu Liang, Sing Tao Daily (Brisbane, CA), “Traditional or Simplified? The Dilemma of Choice
Runner-up: Kim Chi Kim, Daily Sports Seoul (New York, NY), “Mourning the Artist, Paik Nam Jun”
Runner-up: Damaso Gonzalez, El Diario / La Prensa (New York, NY), “The Different Ones”

Commentary /Editorial Writing (English)
Winner: Ray Hanania, YnetNews.com / Yedioth Ahronoth (Orland Park, IL), Three-Part Series: “Shedding Moonlight on Conflict,” “A new Language of Peace” and “Things Palestinians and Israelis share”
Runner-up: Ronault Catalani, The Asian Reporter (Portland OR), "Haditha"
Honorable Mention: Jerry Sullivan, Los Angeles Garment and Citizen (Los Angeles, CA), “Illegals Offer Lesson to Ill-advised Among Us”

Commentary /Editorial Writing (In-Language)
Winner: Chang Hyun Roh, Daily Sports Seoul New York (Dobbs Ferry, NY), "The Generation and Communication Gap When Your Child Does Not Speak Your Language"
Runner-up: Anna Giraldo Kerr, El Planeta (Needham, MA), "With One Hand I Receive You and With the Other I Remove You"
Runner-up: Hao-Nhien Q. Vu, Nguoi Viet Daily News (Westminster, CA), "Be kind to 'illegals'"

Women’s Issues
Winner: Liz Chow, Sing Tao Daily (New York, NY), Human Trafficking: A Form of Modern Slavery
Runner-up: Radhika Kumar, India Currents (San Jose, CA), “ A Window Opens Doors”
Runner-up: Abu Taher, Bangla Patrika (New York, NY), “The Story of the Working Couple Behind the ‘Halal Paratha’”

Best Youth Voice
Winner: Mohammed Omer, Washington Report on Middle East Affairs (Washington, DC), Series: "Gaza on the Ground"
Runner-up: Kali Terry, Insight News (St. Paul, MN), "Crossroads: Hip Hop Meets Delta Blues"
Honorable Mention: Yimmy Sanchez, El Tiempo Latino (Arlington, VA), "Crossing Borders to Conquer My Dreams"

Photojournalism
Winner: Chenghui Hsu, World Journal (Whitestone, NY), “Delivery Man Shot Dead ”
Runner-up: Aurelia Ventura, La Opinión (Los Angeles, CA), “Confrontation”

Covering a Multi-Ethnic Society
Winner: Lavina Melwani, Little India (New York, NY), The Colors of Desi
Runner-up: Charles Ding, Sing Tao Daily (City of Industry, CA), “Vaughn Next Century Learning Center, A Model Charter School”

Movement for Immigrant Rights
Winner: Silja J.A. Talvi, ColorsNW Magazine (Seattle, WA), The Real Enemy?
Runner-up: Chih Yi Chen and Jian Cao, World Journal (New York, NY), “Restaurants Hire Workers Amid Numerous Legal Traps”

Covering Katrina and Its Aftermath
Winner: David Bacon, Jordan Flaherty, Tamika Middleton, and Eric Tang, ColorLines (Oakland, CA), Series: "Eye of the Storm: Rebuilding Communities of Color”
Runner-up: Corina Knoll, , KoreAm Journal (Gardena, CA), Three part series: "Weathering the Storm," "The Water's Edge" and "Learning and Forgetting Katrina"
Honorable Mention: Zenitha Prince, Afro American Newspapers (Baltimore, MD and Washington, DC), "The Death of a Neighborhood"

Technology Reporting
Winner: Anna M. Park, Audrey Magazine (Gardena, CA), The Waiting Game
Runner-up: Thuy Pham, Nhá Magazine (San Jose, CA), “Chit Chatting in the New Vietnam”

Black-Brown Relations
Winner: Pilar Marrero, La Opinion (Los Angeles, CA), Blacks and Latinos: Parallel Histories
Winner: ReShonda Billingsley, Houston Defender (Houston, TX), “Immigration

BROADCAST

Best Community Talk Show
Winner: May Sheng Zhu, Sing Tao Chinese Radio (San Francisco, CA), “May’s Talk Show on Proposition 73”
Runner-up: Cihuapilli Rose Amador and Sundust Martinez, Native Voice TV (San Jose, CA), “Environmental Racism in Native Lands”

Best Investigative/In-Depth
Winner: Simone Gao, New Tang Dynasty TV (Monterey Park, CA), “Hi-tech companies, the Chinese government and the Internet”
Winner: Marilupe Rodriguez de Anaya, KMEX-TV Univision (Los Angeles, CA), “Y…¿Valio la Pena? Or Was it Worth It?”
Runner-up: Askia Muhammad, Soundprint (Washington, DC), “The Changing Face of Neighborhood Crime ”

Movement for Immigrant Rights,
Winner: Roy Lu, KSCI-TV LA-18 (Los Angeles, CA), “Live from the Border”
Runner-up: Ruben Luengas, KVEA Telemundo Channel 52 (Burbank, CA), "En Contexto"

Covering Katrina and its Aftermath
Winner: John Thai Dinh, Little Saigon TV (Santa Ana, CA), "The Vietnamese after Katrina from Houston to Baton Rouge to Biloxi"
Runner-up: J.R. Valrey, KMEL-FM 106.1 (San Francisco, CA), “Exile from 9th Ward - Block Report”





Advertisement